Wielkie rywalizacje małych ludzi, czyli Przedszkolada

19 czerwca, w hali sportowej SP w Zagórzu odbyła się już piąta „Przedszkolada”, czyli sportowa olimpiada dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej gminy. Nie zabrakło na niej również przedszkolaków z SP w Porażu, których reprezentowali: Madzia, Oskar, Kamil, Miłosz, Alan, Bartek. Było sześć drużyn i sześć konkurencji, które wcale nie były takie proste. Liczył się spryt, zwinność, koordynacja ruchów i szybkość. Nasza drużyna walczyła bardzo dzielnie i w ostatecznym podsumowaniu wyników zajęła czwarte miejsce. Wszystkie maluchy w myśl zasady: „Nie liczy się wygrana tylko dobra zabawa”, za udział w olimpiadzie oraz walkę ” fair play” otrzymały nagrody. Być może za kilka lat z naszych przedszkolaków wyrosną dorośli, olimpijscy sportowcy…? Gratulujemy małym sportowcom i ich pani Agnieszce Burczyk.

Poznajemy historię w terenie. Czy można ciekawiej?

Dzisiejsze lekcje w Szkole Podstawowej w Porażu, dla osiemnastoosobowej grupy uczniów z klas IV-VI miały niecodzienną oprawę. Nie odbywały się w szkole, ale na wyjeździe. Dzięki panu Markowi Drwiędze, pod opieką pani Joanny Pisula historia naszego kraju zyskała na popularności. Uczniowie udali się bowiem do Baligrodu, aby tam w starej zabytkowej cerkwi podziwiać wystawę pt. „Ślady I Wojny Światowej w Bieszczadach. Kampanie wojenne i życie codzienne 100 lat temu.” Wystawę tworzą głównie elementy uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia wojskowego, przedmioty przedstawiające życie codzienne zarówno żołnierzy jak i cywili w okresie I wojny światowej, dokumenty osobiste, fotografie, pocztówki. Uczniowie mogli spróbować trudnej, jak się okazało, sztuki wydobywania dźwięków z sygnałówki, dotykali pocisków, czytali Biblię po niemiecku. Taka nauka polskiej przeszłości na pewno odciśnie ślad w ich pamięci.

Na sabat czarownic na Łysej Górze, czyli wycieczkowe szlaki

W dniach 08-09 czerwca 31 osobowa grupa uczniów z klas III-VI ze SP w Porażu wraz z paniami Ewą Krawczyk, Eweliną Koczerą i Iwoną Toczek wyruszyła na podbój Gór Świętokrzyskich. Plan wyjazdu był bardzo napięty, różnorodny i ciekawy. Obejmował ciekawostki przyrodnicze tj. Gołoborze, dąb Bartek, literacko-artystyczne; Oblęgorek (sienkiewiczowskie miejsca tworzenia i odpoczynku), aleja artystów w Kielcach. Nie zabrakło i zabytków np. Zamek Chęciny., klasztor Święty Krzyż. Pan przewodnik opowiadał wiele interesujących historii, szczególnie zainteresowała nas historia Emeryka. Zadowoleni choć zmęczeni późnym wieczorem uczestnicy wycieczki powrócili na łono rodziny. Długo jeszcze wspominali wycieczkowe dnie i noce.

Zerówka z SP w Porażu na czerwcowej „majówce”

W piękny, słoneczny wtorek 09.06.2015r., maluchy z SP Poraż wraz ze swoją panią Agnieszką Burczyk i trójką rodziców, wybrały się na wycieczkę do Berezki Polańczyka. Najpierw dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały i pokarmiły zwierzątka w wiejskim zoo (m.in. króliki, owieczki, kozy, świnka, pawie, indyki, perliczki), zaprzyjaźniły się z Tośką (kochającą dzieci oślicą), a następnie podoiły sztuczną krowę (niektóre „gosposie” nawet pół wiadra płynu z “Mućki” wydobyły). Mnóstwo radości sprawiły dzieciom zabawy na placu: huśtawki, piaskownica, wiejskie kręgle, a szczególnie zjazd kolejką linową i pontonowa zjeżdżalnia. Każdy wziął udział w warsztatach garncarskich, podczas których z rąk dzieci wychodziły coraz to piękniejsze formy flakonów, czy garnków, które później zawiozły do domu na pamiątkę. Po tych licznych atrakcjach przyszedł czas na posiłek, więc było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Szkoda, że wszystko co dobre, tak szybko się kończy…Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali w opiece nad przedszkolakami.

Szkoła Podstawowa w Porażu z Mistrzostwem Ortografii klas I-III

W dniu 02 czerwca w Szkole Podstawowej w Tarnawie Dolnej po raz trzynasty przeprowadzono gminny konkurs ortograficzny. Uczniowie, podzieleni na dwie kategorie wiekowe, rywalizowali, pisząc dyktanda najeżone trudnościami ortograficznymi. Przedstawicielka SP w Porażu Emilka Krawczyk z klasy III, przygotowana przez panią Magdalenę Hędrzak, wygrała, otrzymując tytuł Mistrza Ortografii, puchar, dyplom i nagrody. Gratulujemy jej dobrej znajomości rodzimego języka. Naszą szkołę reprezentowali również; Miłosz Krawczyk, Kacper Bryndza, Julia Krawczyk. Uczniowie ci otrzymali dyplomy za udział i nagrody pocieszenia.

Biografia z przeszkodami, czyli konkurs wiedzy o Prymasie Tysiąclecia

Niedawno w zagórskim gimnazjum dwoje uczniów SP w Porażu; Julia Mołczan i Artur Maciejowski, walczyło z trudnym testem wiedzy związanym z postacią Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stało się tak za sprawą gminnego konkursu zorganizowanego przez tę szkołę dla uczczenia jej patrona. 28 maja nasi zdolni uczniowie wzięli udział w uroczystym święcie szkoły, podczas którego nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. I miejsce trafiło w ręce Julii, zaś II zdobył Artur i uczennica z Łukowego. Pozostawiliśmy pozostałych konkurentów daleko w tyle. Swojej dumy nie kryła opiekunka zwycięzców pani Joanna Pisula. Gratulacje.

26 maja Dzień Matki w SP Poraż

„Dzisiaj droga Mamo masz twarz uśmiechniętą,
niech przez rok cały trwa to wielkie święto.
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
za to, że wskazujesz drogę mi w mroku.
Za to, że dni moje tęczą malujesz,
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.”

Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, w ówczesnym świecie święto to obchodzone jest corocznie jako dzień wszystkich matek. Data jego obchodów zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce jest to 26 maja. W tym dniu mamy są, przez swoje pociechy, obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. W tym roku to uczniowie klasy drugiej naszej szkoły wraz z wychowawczynią p. Barbarą Frydrych przygotowali na tę uroczystość przedstawienie. Było ono przeplatane pięknymi wierszami i piosenkami. Były kwiaty i laurki oraz łzy szczęścia i spojrzenia pełne miłości. Mali artyści zachwycili wszystkich obecnych.

Patrycja Sitarz z SP Poraż na starcie!

W sobotę 23 maja Zagórz dołączył do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska biega”, w której wzięło udział 171 zawodników wszystkich grup wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Sitarz z klasy III, która po morderczym biegu uplasowała się na bardzo wysokim II miejscu. Otrzymała nagrodę i dyplom z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Serdeczne gratulacje dla naszej dzielnej sportsmenki.

Historia tak odległa, a na wyciągnięcie ręki….

24maja, niedziela, dzień odpoczynku od szkolnego kieratu, czas leniuchowania, ale nie dla uczniów SP w Porażu. Oni zawsze wykorzystają możliwość, aby coś poznać dogłębniej, inaczej. Tak było i dzisiaj, kiedy to 14-osobowa brygada wraz z panem Markiem Drwięgą i panią Joanną Pisula wyruszyła do Nowosielec, aby obejrzeć historyczną rekonstrukcję bitwy z dnia 13 września 1944 r. Warto było, bo ten przejmujący obraz walk na wzgórzu zwanym Dąbrową, pozostanie w nas na długo. Huk wystrzałów, wybuchy bomb, wokoło ranni i polegli, przejmująca narracja pana dr Andrzeja Olejki, to tylko niektóre plusy tego wydarzenia. Potem jeszcze tylko ;”bliskie spotkania” z wozami bojowymi, działami, żołnierzami, poszukiwaniem zagubionych łusek na polu walki, wnętrzami samochodów; służby więziennej i ambulasu….i przepełnieni wrażeniami wracamy do domu. Dziękujemy również tatusiowi Kacpra Bryndzy, który nam w tym niedzielnym dniu towarzyszył.

Dzięki Unii na basen?

Od 7 kwietnia, w każdą środę, uczniowie klasy II SP w Porażu regularnie wyjeżdżają na basen „Aquarius” w Lesku, gdzie chętnie uczestniczą w lekcjach pływania prowadzonych przez profesjonalistów. Zajęcia te są wynikiem kolejnego już projektu „Umiem pływać-2015 nauka pływania dla dzieci z Gminy Zagórz” finansowanym z funduszy Unii Europejskiej, a realizowanym dzięki Zagórskiemu Stowarzyszeniu Dorośli-Dzieciom. Maluchy korzystają z tych sportowych atrakcji całkowicie bezpłatnie, a opiekę nad nimi sprawują wolontariusze; pani Barbara Frydrych i rodzice naszych milusińskich. Wyjazdy potrwają do dnia 20 czerwca br.