Konkurs piosenki religijnej „Kto śpiewa, dwa razy się modli”

W MGOKiS w Zagórzu odbyły się dziś eliminacje rejonowe do ponadpowiatowego konkursu piosenki religijnej „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Nasi reprezentanci, przygotowani przez pana Mariusza Skibę i panią Danutę Marczak stanęli na wysokości zadania, pięknie zaśpiewali, otrzymali brawa i nagrody. A wyniki wyglądają następująco:
Nikola Bryndza nagroda i nominacja do finału sanockiego
Jessica Dawidko I msc w swojej grupie wiekowej i nominacja
Kamil Bańczak II msc i nominacja
Daniel Torba z wyróżnieniem choć bez nominacji,ale w przyszłym roku z pewnością się uda.

5 czerwca w Sanockim Górniku odbył się finał konkursu piosenki religijnej „Kto śpiewa, dwa razy się modli” zorganizowany przez Farę w Sanoku. Uczniowie przygotowani przez pana Mariusza Skibę zaprezentowali bardzo wysoki poziom; Jessica Dawidko zajęła tam II msc, Kamil Bańczak wyróżnienie, a nasza najmłodsza wokalistka Nikola Bryndza, pracująca pod czujnym okiem pani Danuty Marczak w swojej grupie wiekowej wywalczyła III msc. Brawo, brawo, brawo. Teraz jeszcze zagórski Sukcesik i wakacje.

Święto Szkoły Podstawowej w Porażu pod hasłem „Szkoła Korczaka, szkoła z pasją”

W dniu 1 czerwca nasza szkoła obchodzi swoje święto, podczas którego przypominamy sylwetkę patrona i jego nowatorskie podejście do dziecka. „Dziecko to także człowiek” – mówił i walczył ten niezwykły lekarz , walczył o prawo do rozwoju i nauki oraz godnego życia dla każdego malucha. My w tym roku podczas uroczystego spotkania udowadnialiśmy, że jego idee są przez nas realizowane. Prezentowali się laureaci wielu konkursów, ci którzy rozwijają swoje pasje i umiejętności; tancerze, aktorzy, wokaliści, muzycy, szachiści,recytatorzy, sportowcy. Było na co popatrzeć. Każdy chciał pokazać, co już potrafi i otrzymać gromkie brawa. Szczególną nagrodę za wiele osiągnięć otrzymała w tym dniu Jessica Dawidko. Niezwykłą atrakcją był występ zespołu tanecznego „Bieszczadzkie Żabki’ z BDK w Lesku, w którym podziwialiśmy naszą uczennicę Inez Kruczek. Zauroczyły nas dziewczynki z klasy I i oddziału przedszkolnego w tańcu kwiatów w choreografii pani Agnieszki Burczyk, naładował energią zespół pana Mariusza Skiby, zatrzymała w zamyśleniu grupa teatralna pani Joanny Pisuli. Było niecodziennie,bogato i twórczo jak podkreślała dyrektor ZOS pani Ewa Get.

Laureaci konkursu „Oto człowiek” z SP Poraż.

Nasz zdjęciowa trójka wzięła udział w uroczystym święcie Szkoły Podstawowej w Zagórzu. Stało się tak za sprawą międzypowiatowego konkursu literacko-plastycznego pod hasłem „Oto człowiek”, a dotyczącego Ojca Świętego Jana Pawła II. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu wielkiego Polaka, wybraną techniką lub napisanie wiersza sławiącego tę postać. Pod merytorycznym nadzorem pani Joanna Pisula, nasi uczniowie odnieśli znaczące sukcesy. Bartosz Zubel otrzymał III nagrodę w kategorii plastycznej, natomiast pozostała dwójka powalczyła w kategorii literackiej. I tak: II miejsce powędrowało do Kacpra Kacper Bryndza, tuż a nim na miejscu III uplasowała się JessicaDawidko. Gratulacje i dalszych sukcesów.

„Poszedłem, powiedziałem,wygrałem…..” Uczniowie SP w Porażu na podium konkursu recytatorskiego.

W dniu dzisiejszym wzięliśmy udział w rejonowym konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Gimnazjum w Zagórzu, a poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi. Recytowaliśmy fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy”. Nie daliśmy żadnych szans rywalom, bez jednej pomyłki, wywołując wzruszenie i uśmiech na ustach słuchaczy i jurorów wywalczyliśmy I i dwa drugie miejsca. Brawo! Jakub Bańczak I msc, II msc ex aeqvo Ola Kruczek i Emilia Krawczyk. Uczniów przygotowała pani Joanna Pisula.

Drugą kategorią ocenianą w Sienkiewiczowskim Konkursie, była ilustracja do „Bajki” tego autora, w której rywalizowali uczniowie klas I-III. Wśród 150 prac były i nasze, wykonane przez podopiecznych pani Danuty Marczak z klasy II. I tutaj również przypadły nam piękne nagrody: Konrad Solon zajął II msc, natomiast Kacper Wróbel i Radek Mołczanwyróznienie. Opiekunowie zostali docenieni Podziękowaniem i pięknym tomikiem poezji. Podczas oczekiwania na werdykt jurorski wszyscy uczestnicy wysłuchali ciekawej prelekcji o podróżach Henryka Sienkiewicza wygłoszonej przez panią dr Joannę Kułakowską- Lis.

Jessica Dawidko jak zwykle nie zawiodła swojej szkoły.

W VII Regionalnym Konkursie Piosenki Ekologicznej organizowanym przez LOP oraz MDK w Sanoku, reprezentantka SP w Porażu przygotowana przez pana Mariusza Skibę, zajęła wysokie III miejsce. Znowu udowodniła, że ma głos słowika i waleczne serce lwa. Brawo. Czekamy na jeszcze. W młodszej grupie wiekowej wystartowała, przygotowana przez panią Danutę Marczak, uczennica z klasy II Nikola Bryndza. Jeszcze nie udało się jej sięgnąć po laury zwycięstwa, ale reprezentowała nas godnie. Idzie uparcie i chętnie w ślady swojej starszej koleżanki. Na pewno niedługo znów o niej usłyszymy.

Szachy to nie tylko gra….Wiedzą o tym uczniowie SP w Porażu.

V Szachowe Mistrzostwa Zagórza Dzieci i Młodzieży
o Puchar Burmistrza i wielka wygrana naszych uczniów.

W dniach 12 i 13 maja br. w Szkole Podstawowej w Tarnawie Dolnej został przeprowadzony turniej szachowy, w którym wzięło udział 55 zawodników. Nie zabrakło i naszych dzielnych reprezentantów, którzy szkolą się pod okiem pani Janiny Dłużewskiej, emerytowanej nauczycielki naszej szkoły. Z królową gier zmagali się; Aleksandra Kruczek, Emilia Osenkowska, Krzyś Osenkowski, Oskar Urban, Bartosz Koczera, Miłosz Krawczyk, Witek Osenkowski. Pod czujnym okiem sędziów rozegrali kilka rund z kolegami z różnych szkół. W ostatecznym rozrachunku w swojej grupie wiekowej zwyciężyła Aleksandra Kruczek z klasy II, Emilka Osenkowska z klasy III, w tej samej grupie zajęła miejsce III. Z chłopców najwyżej punktowany, na miejscu VI, był Krzyś Osenkowski. Gratulacje dla wszystkich uczestników, zwycięzców i ich opiekunki. Jesteśmy z was dumni.

Gminny Konkurs Ekologiczny w SP Poraż.

10 maja w Szkole Podstawowej w Porażu już po raz trzeci spotkali się miłośnicy przyrody ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy podczas konkursu ekologicznego. Został on zorganizowany przez panią Ewę Krawczyk. Obejmował dwie kategorie; plastyczną (wykonanie plakatu przekonującego do zaprzestania palenia śmieci, a tym samym zanieczyszczania atmosfery) oraz wiedzowego (test ekologiczny). Pytania do testu ułożyłą niezawodna pani Krystyna Witowicz, nauczycielka Gimnazjum w Zagórzu, której serdecznie dziękujemy.

Wyniki konkursu wiedzy:
I msc – Natalia Groń SP Łukowe
II msc – Justyna Orłowska SP Zagórz
III msc – Anita Kopczyk SP Tarnawa
Martyna Długosz SP Czaszyn
wyróżnienia – Bartosz Strzyż SP Łukowe
Julia Krawczyk SP Poraż
Weronika Wawrzyńska SP Czaszyn
Michał Niesytto SP Zagórz

Wyniki konkursu plastycznego:
I msc – Marcin Krok SP Czaszyn
II msc – Magdalena Bober SP Łukowe
Aleksandra Łukowska SP Tarnawa
Nela Jaworska SP Czaszyn
III msc – Julia Jania SP Zagórz

Nagrody wręczała pani dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Ewa Get.

Wieczornica środowiskowa w SP Poraż. „Katyń. Przebaczyć- tak, zapomnieć- nie”.

24 kwietnia, późną wieczorową porą, gdy księżyc niemowa jako świadek tamtych kwietniowych zbrodni, gdzieś głęboko za chmurami mógł nam wtórować, spotkaliśmy się w naszej szkole na uroczystej wieczornicy. Po raz kolejny w tak cudownie licznym gronie mieszkańców dawaliśmy dowody naszego nienapuszonego i rzeczywistego patriotyzmu. Swoją obecnością zaszczycili nas; poseł na sejm RP dr Piotr Uruski, v-ce starosta powiatu sanockiego pan Wacław Krawczyk, radni powiatowi; pan Krzysztof Strzyż i Jerzy Zuba, Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz pan Ernest Nowak, dyrektor ZOS pani Ewa Get. Wszyscy pełni uznania wpatrywali się w 17- osobową grupę uczniów klasy II, która pięknie zatańczyła, otwierającego spotkanie, poloneza. Stało się tak dzięki pracy pani Danuty Marczak. Kolejno usłyszeliśmy popisy wokalne grupy prowadzonej przez pana Mariusza Skibę. Na dwa głosy rozbrzmiała piosenka „O mój rozmarynie”. Grupa teatralna „Siedem twarzy”, pod czujną opieką pani Joanny Pisuli, przygotowała wzruszający spektakl o 22 tysiącach ofiar katyńskiej zbrodni. Popłynęły słowa wspomnień, tęsknot, wielu niewiadomych, dokumenty i dowody na to, co się stało 10 kwietnia 1940 roku. Na zakończenie usłyszeliśmy gromkie brawa i słowa uznania oraz podziękowania za krzewienie patriotyzmu, złożone na ręce dyrektora szkoły Doroty Grzyb. Burmistrz Miasta oraz poseł na sejm wręczyli wszystkim występującym uczniom upominki i słodycze. Na zgromadzonych porażan również czekała niespodzianka.Zostali docenieni za to, że zawsze tak licznie dopisują na wszelkich imprezach patriotycznych w swojej szkole. Rozlosowano 9 osób,którym włodarz naszego miasta wręczył prezenty-niespodzianki. To był niesamowity wieczór. Serdeczne podziękowania dla pani Beaty Matuły- za przygotowanie prezentacji, pani Ewie Krawczyk, za dekoracje oraz panu Markowi Drwiędze za techniczną oprawę przedstawienia. Wszystko to było mozliwe dzięki niezawodnym pracownikom MGOKiS w Zagórzu i dyrektorowi Edwardowi Mące.

Zapobieganie pożarom- ważna sprawa.

2 marca w Domu Strażaka w Porażu odbyły się Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Jego celem jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Szkołę Podstawową w Porażu tej rywalizacji reprezentowali: Witold Osenkowski – kl. IV, Jakub Bańczak i Kacper Bryndza- kl. V. Uczniowie zostali przygotowani przez panią Magdalenę Hędrzak. Witek po ładnie zaliczonym teście, przeszedł do drugiej części – eliminacji ustnych. Zajął V miejsce. Niestety w tym roku nikt z naszej szkoły nie przeszedł do eliminacji powiatowych. Liczyła się pierwsza trójka. Może za rok…

„Czytadełko”, czyli z cyklu „Podkręcamy czytanie” w SP Poraż.

W naszej szkole od września prowadzi się szeroko zakrojone działania,mające na celu podniesienie czytelnictwa, zainteresowania książką jako sposobu spędzania czasu wolnego i wzmacnianie więzi rodzinnych. W klasach młodszych jednym z motywatorów stało się prowadzenie zeszytu lekturowego pod nazwą „Czytadełko”. Uczniowie, przy pomocy rodziców lub samodzielnie, regularnie prowadzili swoje notatki. Otrzymywali za to piękną pieczątkę w szkolnej bibliotece, dobrą ocenę i oczywiście każdorazowo nową bajkę do przeczytania. Pod koniec semestru rozstrzygnięto konkurs na najładniejsze „Czytadełko”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III. Najpierw odbyły się eliminacje klasowe, a następnie szkolne. Z 9 laureatów wyłoniono trójkę najlepszych.
Pierwsze miejsce zajął Jakub Gocek z klasy trzeciej, drugieZuzanna Kołodziej z klasy pierwszej , a trzecie Oliwia Podkalicka z klasy drugiej. Jury wzięło pod uwagę: ilość przeczytanych książek, estetykę zeszytów, oraz szczegółowe rysunki i opisy.